Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gümrük müşaviri
#1
Gümrük, eşyaların yurt içine giriş ve çıkışların yapılması ve bu eşyalara Gümrük Vergisi uygulanması gibi durumlar içi hizmet eder. Gümrük işlerinde çalışan meslekler içinde, gümrük müdürü, gümrük müşavirliği, gümrük müşavir yardımcısı, gümrük muhafaza memuru gibi meslek alanları yer alır.  Gümrük müşaviri çalışma alanı gümrüğe yakın yerdir. Gümrük belgelerini hazırlamakla görevlidir.
Yasalara uygun şekilde ithal veya ihraç edilen malları denetler. Firmalar adına yetki üstlenir. Mallara uygulanacak gümrük vergisini onaylar. Gümrük müşaviri olabilmenin temelinde gümrük müşavirliği yardımcılığı yer almaktadır. Çünkü gümrük müşavir yardımcısı olmadan gümrük müşavirliği yapılmasına müsaade edilemez. Bu yüzden gümrük müşaviri olmak isteyen bir kişinin bilmesi gereken bir konudur.
Gümrük müşaviri yardımcısı olmak için yukarıda bahsi geçen ilgili lisans mezuniyeti mezuniyeti aranmaktadır. İlgili eğitimlerini tamamlayan adaylar gümrük işleri için yapılan sınava girerler ve başarılı olmak için 70 ve üstü puan almaları gerekmektedir. Ardından staj işlemleri başlar. Stajını tamamlayan bireyler gümrük müşaviri yardımcısı olarak işe başlar. Gümrük hukuk ve ekonomi tahsili gerektirir. Bu yüzden şartları buna göre belirlenmektedir. Gümrük müşaviri, ithalat ve ihracat evraklarını düzenler, prosedürlere uygun olarak hazırlamakla görevlidir. Uygulanacak tarifeye göre kotaları, sigorta ihtiyaçlarını vb. konularda ilgilisine bilgi vermelidir. Limanlarda bulunan gümrük komisyoncusu ile irtibat halinde bulunur.  Gümrük faturalarını, kargo belgelerini, vekalet kullanarak gerekli belgeleri onaylar ve imzalar. Ödenecek olan vergileri ve harçları hesaplar, belirler ve ilgiliye sunar. Dolaylı temsil yoluyla iş takibi yaparlar.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi